Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jan Žižka měl vedle jiných sourozenců a příbuzných nám dnes neznamých, bratra Jaroslava. Tento nadal oltář sv. Máří Magdaleny v Borovanech. V listinách z rozmezí 9. července 1399 a 1. května 1400 čteme: Jaroslav bratr řečeného Žižky.

Jaroslav z Trocnova byl nepochybně stále po boku Jana Žižky. roku 1421 dobyl Žižka dřevěnou tvrz nad Třebušínem a nazval ji Kalich. po ní se začali oba bratři psát. Roku 1422 obsadil Jaroslav s jinými Kaplici a prý tu upálil vlastní rukou kněze z nedaleké vsi Soběnova. Roku 1427 v září je jmenován spolu s jinými hejtmany a zemany na listině, která byla sepsána o příměří uzavřením s Plzeňskými a s lanfredem kraje Plzeňského po bitvě u Tachova. Jaroslav z Kalicha, který velel husitskému dělostřelectvu r. 1428 při dobívání Bechyně, byl zastřelen z hradu při kontrole stráží.

Za vldády marie Terezie (1740-1780)  tvrdil Jan Maxmilián Žižka (6. ledna 1754) držitel statku Olešnice u Olomouce, že je potomek Žižky. Jelikož Jan Žižka neměl syna a tím tedy pokračovatele rodu, mužeme připustit, že pocházel  od Jaroslava z Kalicha.

Synové Jana M. Žižky, Jan Josef, František a Hynek, rytíři Žižkové byli důstojníky v rakouském vojsku. Vnuk Jana M. Žižky, Jan měl syna Františka, který zemřel jako kapitán válečné lodi a dceru Klementinu narozenou 16. února 1762 v Praze. Tato se provdala za hraběte Sluhu ze Skladu a zemřela 16. března 1847 ve Stýrském Hradci, kde je pochována na hřbitově sv. Petra. Německý nápis na jejím pomníku zní v překladu takto: Jí skončil ve víře katolické v ženské jemnosti a pokoře rod titánského vojevůdce husitského Jana Žižky z Trocnova.

 

Komentáře

Přehled komentářů

PŮVODNÍ ČESKÝ HISTORICKÝ MUZIKÁL JAN ŽIŽKA Z TROCNOVA

(Marek, 5. 3. 2012 21:20)

Podle této legendární postavy českých dějin
Muzikál o lásce,vášni,marnosti,zradě a věčném vítěztví.

Námět libreto a texty písní:...Marco Švíha

komentář

(hana, 12. 1. 2010 18:18)

moc dlouhé na můj vkus